Wszystko o pH skóry

Od pH skóry zależy wiele: skóra może być świecąca z powiększonymi porami lub nadwrażliwa. Często narzekamy na problemy związane z naszą skórą twarzy,a wystarczy dbać o prawidłowe pH skóry i pozbyć się niepotrzebnych problemów:).

Prawidłowe pH naszej skóry to między 4,5 a 6, czyli jest lekko kwaśne. Płaszcz ochronny skóry to nic innego jak kwaśne środowisko, które stanowi skuteczną przeszkodę dla bakterii, szkodliwych promieni UV i zanieczyszczeń środowiska. Kiedy się rodzimy nasze pH wynosi 7, czyli ochrona naszej skóry jest słaba. Dopiero podczas dojrzewania nasze pH zaczyna się regulować i stopniowo obniżać. Niestety w miarę upływu czasu (kiedy skóra nie produkuje już tyle kolagenu i elastyny) pH skóry ponownie wzrasta, czego efektem są objawy starzenia np. zmarszczki. Dlatego tak ważne jest tzw. fizjologiczne pH, czyli naturalne dla zdrowej skóry. Średnio wynosi ono 5,5. Wyjątkiem są pachy i pachwiny, gdzie pH wynosi 6,5.

Co się stanie jeżeli prawidłowe pH zostanie zakłócone?

Jeżeli stanie się ono zbyt niskie (kwaśne) to skóra zacznie produkować nadmierną ilość łoju i potu, które teoretycznie mają za zadanie ochraniać. Jednak produkcja łoju w nadmiarze prowadzi do świecenia się skóry, zaskórników, wyprysków oraz powiększonych porów. W takim przypadku trzeba regularnie złuszczać skórę, ale nie zbyt intensywnie, żeby nie przedobrzyć.
Jeżeli pH skóry jest wysokie (zasadowe) to warstwa ochronna skóry staje się cienka i mało odporna, co sprzyja nadwrażliwości i rozwojowi bakterii. Skóra, która jest sucha, podrażniona staje się idealnym środowiskiem do rozwoju infekcji.
Prawidłowy, czyli lekko kwaśne pH jest szczególnie ważne u osób, których skóra ma skłonności do powstawania trądziku.
Dlatego dbajmy o naszą skórę regularnie oczyszczając i złuszczając. Wszelkie wskazówki można odszukać w poprzednim poście:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny i pozostawione komentarze :)
Każde pozytywne słowo bardzo mnie cieszy i motywuje do dalszej pracy! :)
Zapraszam do obserwowania bloga :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...